Znaczenie turystyki medycznej dla Polski

14 grudnia 2015

Jeszcze przed kilku laty osoby, które mówiły o Polsce jako o kraju atrakcyjnym pod kątem turystyki medycznej, wzbudzały przede wszystkim rozbawienie. Okazuje się jednak, że jesteśmy świadkami systematycznych zmian i dziś możemy już mówić o prawdziwym boomie na te wizyty w naszym kraju, które mają na celu poddawanie się zabiegom medycznym. Z roku na rok możemy przy tym coraz więcej zaoferować kolejnym pacjentom. Na pierwszy plan wysuwa się sam personel medyczny, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że jest on coraz lepiej wykształcony. Nie można nie docenić i tego, że gabinety lekarskie są coraz lepiej wyposażone, a ceny kolejnych usług medycznych są konkurencyjne do tego, co są nam w stanie zaproponować inne kraje zlokalizowane w Europie.

Ten ostatni argument wydaje się mieć szczególnie duże znaczenie, spowolnienie gospodarcze sprawia bowiem, że na ceny zwraca się szczególnie dużą uwagę. Sama turystyka medyczna zaczyna być przy tym coraz bardziej istotną gałęzią polskiej gospodarki. Rośnie przecież nie tylko liczba turystów, ale i samych placówek medycznych. Coraz częściej mówi się o tym, że jest to sektor wyjątkowo perspektywiczny i nie ma już wielu osób, które chciałyby to kwestionować. Turyści, którzy decydują się na odwiedzenie Polski wcale nie podejmują tego rodzaju kroku przypadkowo. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście atrakcyjność cenowa, zabiegi medyczne potrafią być bowiem niemal o połowę tańsze niż w innych państwach zachodniej części UE.

Oczywiście, różnice cenowe potrafią być też znacznie większe i w niektórych przypadkach sięgają nawet osiemdziesięciu procent. Nie tylko cena wydaje się jednak kusząca, turyści medyczni doceniają więc również krótki czas oczekiwania na oferowane im usługi. Co więcej, zarówno dobre wyszkolenie personelu medycznego, jak i znajomość języków obcych sprawia, że wiele osób wcale nie poprzestaje na jednej wizycie. Nie można dziś już nawet mówić o usługach, które cieszą się większym oraz mniejszym zainteresowaniem, choć prym wiedzie nadal chirurgia plastyczna, stomatologia oraz operacje ortopedyczne i kardiologiczne.

Wiktor Kruk

Szef pensjonatu przyjmującego rok rocznie ponad 5 tys zagranicznych kuracjuszy - Mazury