Turystyka medyczna w Polsce i na świecie.

30 listopada 2015

Turystyka medyczna swoje korzenie ma już w starożytnej Grecji, gdzie jej prekursorem był Hipokrates, który polecał wyjazdy uzdrowiskowe swoim pacjentom. Turystyka tego rodzaju to połączenie wyjazdu wypoczynkowego z leczeniem lub rehabilitacją, i świadczeniami z tym związanymi, zarówno we własnym kraju jak i za granicą. Głównym motywem takiej podróży jest pobyt w specjalistycznej klinice w celu poprawy zdrowia lub też urody i estetycznego wyglądu swojego ciała. W Polsce leczenie uzdrowiskowe i związane z tym wyjazdy znane są od kilkuset lat. Do naszego kraju od kilku lat przyjeżdżają pacjenci – turyści z wielu krajów europejskich, a szczególnie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Norwegii oraz Szwecji.

Co powoduje, że osoby z rożnych krajów decydują się na przyjazd w celu medycznym do Polski? Przede wszystkim fachowa i bardzo dobra opieka medyczna jaką oferują polskie kliniki i gabinety lekarskie, która dodatkowo jest dużo tańsza u nas, niż w rodzimych krajach turystów medycznych. Osoby chcące poddać się zabiegom medycznym i kosmetycznym w naszym kraju nie mają problemów z odnalezieniem fachowców w danej dziedzinie dzięki dostępności informacji w sieci internetowej. Mogą porównać ceny poszczególnych zabiegów, przeliczyć koszty związane z podróżą, zapewnić sobie możliwość zwiedzania i wypoczynku, a do tego jeszcze zaoszczędzić pieniądze.

Najczęściej turyści medyczni korzystają z zabiegów których koszty nie są refundowane przez ubezpieczenie w ich własnym kraju lub chcą zapewnić sobie dyskrecję i intymność. Największą popularnością cieszą się usługi medyczne związane z opieką stomatologiczną, onkologiczną, schorzeń sercowo- naczyniowych, operacji plastycznych oraz chorób rzadkich i genetycznych. Na świecie krajami które przodują w międzynarodowej turystyce medycznej bez wątpienia są Indie i Tajlandia, gdzie od wielu lat promuje się możliwości turystyki zdrowotnej. W Europie do krajów gdzie chętnie przyjeżdżają turyści medyczni, należą oprócz Polski jeszcze Węgry, Czechy i Turcja. Polska, dzięki wysokiej klasy specjalistom i jakością usług, może z powodzeniem konkurować i stać się najsilniejszym liderem na rynku usług medycznych.

Wiktor Kruk

Szef pensjonatu przyjmującego rok rocznie ponad 5 tys zagranicznych kuracjuszy - Mazury