Perspektywy rozwoju turystyki medycznej na terenie Polski

7 grudnia 2015

Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że leczenie jest kosztowne i wcale nie ma znaczenia to, gdzie decydujemy się na nie. Jedną z metod na zaoszczędzenie sporych często pieniędzy okazuje się być turystyka medyczna. Wielu osobom zależy na redukcji kosztów leczenia, a tym samym coraz powszechne staje się poszukiwanie oferty w innych krajach po to, aby leczyć się taniej. Okazuje się, że również Polska może na tym zyskać, leczenie w naszym kraju jest bowiem wybierane przez coraz większą grupę osób szukających nie tylko dobrej, ale również taniej pomocy medycznej. Polska wydaje się krajem niemal idealnym i to nie z jednego, ale z przynajmniej kilku powodów.

Oczywiście kluczowe znaczenie mają w tym wypadku względy ekonomiczne, jeśli więc dane usługi mogą być nawet kilka razy tańsze niż w ojczyźnie, dlaczego tego nie wykorzystać. Co więcej, w dużej mierze mamy do czynienia z takimi zabiegami, które nie podlegają refundacji. Dziś nie ma już mowy o ponoszeniu dużych kosztów związanych zarówno z podróżą oraz zakwaterowaniem. Transport do Polski jest gwarantowany przez wiele linii lotniczych i nawet koszty z nim związane nie zmniejszają opłacalności wykonywania konkretnych usług medycznych. Okazuje się przy tym, że nie mamy powodu do kompleksów, jakość usług medycznych w Polsce jest bowiem coraz wyższa.

A przecież dla wielu turystów medycznych wysoka jakość jest nawet ważniejsza niż argument cenowy. Właśnie ten argument trafia do przekonania turystom medycznym ze Wschodu, choć bowiem w ich państwach usługi medyczne nie są drogie, ich jakość pozostaje problematyczna. Tymczasem Polska może zaproponować nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale również znakomicie wyspecjalizowaną kadrę medyczną, staje się więc atrakcyjna tak dla turystów z zachodu, jak i ze wschodu kontynentu europejskiego.

Wiktor Kruk

Szef pensjonatu przyjmującego rok rocznie ponad 5 tys zagranicznych kuracjuszy - Mazury